• WS img
 • WS img
 • WS img
 • WS img
 • WS img
 • WS img
 • WS img
 • WS img
 • WS img
 • WS img
 • WS img
 • WS img
 • WS img
 • WS img
 • WS img

FAQS: NAJČASTEJŠIE OTÁZKY

Áno, program je otvorený denným študentom VŠ, ktorí po skončení programu Work Experience USA pokračujú v štúdiu alebo môžeš byť študentom v posledných ročníkoch VŠ.

Vekové rozmedzie je 18 až 29 rokov.

Áno, dokonca všetkým našim účastníkom odporúčame, aby si zaistili prácu ešte pred odchodom do USA. Ak si veríš a nebojíš sa hľadať si prácu sám, variant Independent je pre Teba tým pravým. Ak si príliš zaneprázdnený na to, aby si si hľadal prácu dopredu alebo priamo na mieste, alebo si nie príliš istý tým, ako oslovovať amerických zamestnávateľov, nechaj CCUSA všetko za Teba zariadiť a vyber si variantu Placement. 

Ak si zvolíš možnosť Placement, CCUSA zabezpečí všetko ohľadom Tvojho budúceho zamestnania v USA. Ešte predtým, ako odídeš do USA, budeš vedieť všetky podrobnosti ohľadom zamestnávateľa, Tvojej pracovnej pozície a platových podmienkach, ubytovacích možnostiach a pod. Môžeš pracovať v národných a zábavných parkoch, v rekreačných rezortoch, reštauráciách, obchodoch a pod. Možnosť Independent je vhodný spôsob, ak si zameraný na konkrétny druh práce napr. v oblasti Tvojich záujmov alebo budúcej kariéry. 

V niektorých krajinách si môžeš vybrať tiež tretiu možnosť – Job Fair. V rámci tohto variantu budeš mať možnosť absolvovať pohovor priamo s americkým zamestnávateľom, ktorý príde na Slovensko a do ostaných krajín práve za účelom získania medzinárodných zamestnancov pre svoju spoločnosť. Ak sa nebudeš môcť zúčastniť na Job Fair-i osobne, budeš mať prípadnú šancu uskutočniť so zamestnávateľom telefonický alebo virtuálny pohovor. Variant Job Fair je veľmi populárny, avšak limitovaný počtom záujemcov, ktorých môžu zamestnávatelia prijať, preto sa nezabudni prihlásiť včas.

Áno, mnoho študentov sa hlási na program so svojimi kamarátmi, jedná sa väčšinou o Independent program. V rámci Placement programu je možné prihlásiť sa iba s jedným kamarátom a táto možnosť nie je možná u všetkých zamestnávateľov.
DS-2019 je dokument americkej vlády, ktorý Ťa oprávňuje podať si žiadosť o J-1 víza. Tento formulár Ti zabezpečí CCUSA ako Tvoj sponzor potom, čo splníš všetky požiadavky programu.
Tento proces sa líši od jednotlivých štátov a ambasád. Tvoja pobočka CCUSA Ti však so všetkými krokmi pomôže.
Áno. Osobný pohovor na ambasáde je podmienkou k udeleniu J-1 víz. CCUSA Ti poskytne informácie ohľadom pohovoru a materiálov, ktoré sú k nemu potrebné a taktiež Ti zabezpečí termín pohovoru.
Nie, nie je možné si víza predĺžiť. Môžeš pracovať iba v rozmedzí dátumov uvedených na Work Experience USA DS-2019.
Áno, CCUSA zaisťuje poistenie presne vytvorené pre tento typ programu, t.j. pre mladých cestovateľov. Tvoje poistenie musí byť po dobu pracovných víz zaistené cez nás. Podrobnejšie informácie k poisteniu nájdeš na Footprints.
To záleží na Tebe. Všetci účastníci programu si zarobia dostatok na pokrytie ich vstupných nákladov a živobytia v USA. Otázkou je, koľko minieš na cestovanie, nákupy a pod. a od toho sa odvíja koľko peňazí si prinesieš domov.
Väčšina z našich zamestnávateľov v programe Placement ponúka aj ubytovanie, takže budeš hneď vedieť, kde budeš bývať. Avšak, ak si zabezpečuješ prácu sám prostredníctvom Independent programu, musíš si zabezpečiť aj ubytovanie sám. Tvoj zamestnávateľ Ti pravdepodobne bude v tejto otázke ochotný poradiť. Ak si vyberieš možnosť Independent, na našich stránkach nájdeš tipy na hľadanie ubytovania a rovnako aj zamestnávateľov, ktorí ubytovanie pre svojich zamestnancov poskytujú.
Každý rok sa nájdu prípady, kedy účastníci programu musia opakovať skúšku. Sú tu dve možnosti. Ak sa musíš vrátiť domov skôr, aby si skúšku vykonal, kontaktuj Tvoju leteckú spoločnosť a zmeň si dátum odletu. Druhou možnosťou je odchod domov a opätovný návrat do práce. Všetko je možné riešiť a nájsť spôsob, na ktorom sa zhodnú všetky zainteresované strany.
Nie. Ľahko sa zoznámiš s novými ľuďmi už počas predodletového stretnutia alebo priamo v práci. Dlho sám nebudeš! Niektorí študenti preferujú cestovať samy, aby mali väčšiu príležitosť stretnúť sa s Američanmi a spoznať nových ľudí, čo je veľkou súčasťou tohto programu.
Väčšina našich účastníkov na tomto programe hovorí, že ich nájomné sa pohybovalo od $80 -$250 za týždeň, avšak môže to byť viac i menej. Vyššie náklady na ubytovanie môžeš očakávať vo veľkých mestách akými sú New York, Boston, Chicago, LA, San Francisco, Miami, Washington DC alebo v letoviskách ako Nantucket, Martha’s Vineyard, the Hamptons, NY.